Mi az a szokásos piaci ártartomány?
Az előbbiekben megismerkedtünk két típusú transzferár nyilvántartással: az egyszerűsített és az alacsony hozzáadott értékű szolgáltatások nyilvántartásával. Ezek a típusok többnyire nem igazán igényelnek kreatív munkát, hiszen adatok összerendezéséről és bemutatásáról szólnak.
A következőkben az önálló dokumentációkkal fogunk foglalkozni. Miben más ez a típus? Amikor kézbe fogtam életem első transzferár nyilvántartását, akkor az egyfajta üzleti tervre emlékeztetett. A legfontosabb különbséget az jelentette, hogy míg egy üzleti terv a jövőre koncentrál, addig egy transzferár dokumentáció általában a múltbeli eseményeket mutatja be.
Hallhattunk már különböző fórumokon és találkozhattunk azzal a kifejezéssel, hogy a transzferár megállapítása nem egzakt tudomány. Mit is jelent ez?
Az egzakt szó azt jelenti, hogy valami pontosan, egyértelműen meghatározható. A transzferárazásban egy adott ügylet esetén sohasem csak egy jó megoldás létezik. A szokásos piaci meghatározásakor nem egy fix árat kell megtalálnunk. A piaci ár mértékét egy sávon belül fogjuk azonosítani, ez pedig a szokásos piaci ártartomány.
A szokásos piaci ártartomány azon értékek tartománya, amely elfogadható annak megállapítására hogy egy kapcsolt ügylet feltételei megfelelnek-e a független felek között alkalmazott feltételeknek. Ezt az ártartományt különféle módszerekkel lehet meghatározni.
A módszerek alkalmazására vannak előírásaink, de a szabályozás nem ismertet minden egyes ügyletet vagy ügylet típust, hiszen ahány szerződés, annyi -féle végeredményt kaphatunk.
Ezért a kellő körültekintés során szerzett információk halmazából ki kell tudnunk választani az adott ügyletnél releváns elemeket, melyekből meg kell tudnunk állapítani ezt a tartományt.
Önnek merültek már fel nehézségei a szokásos piaci ártartomány meghatározásánál?
Új hozzászólás beküldése